تسریع در تحقق رسالت جدید دانشگاه با فعالیت مراکز تحقیقاتی

تسریع در تحقق رسالت جدید دانشگاه با فعالیت مراکز تحقیقاتی

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی استان بوشهر مطرح کرد؛
تسریع در تحقق رسالت جدید دانشگاه با فعالیت مراکز تحقیقاتی
رئیس دانشگاه آزاد اسلامی استان بوشهر فعالیت مراکز تحقیقاتی را یکی از مهم‌ترین بسترهای تسریع در تحقق رسالت جدید دانشگاه آزاد اسلامی برشمرد.
به گزارش روابط عمومی دانشگاه آزاد اسلامی واحد بوشهر، دکتر اسماعیل عبدالهی در جلسه هماهنگی مرکز تحقیقات علوم رفتاری دانشگاه آزاد اسلامی واحد بوشهر با بیان اینکه گسترش فعالیت‌های مراکز تحقیقاتی مأموریت اساسی در برنامه تحول دانشگاه و رویکرد معاونت تحقیقات، فناوری و نوآوری است، اظهار کرد: به دلیل استقلال در عمل و وابستگی نداشتن به دیگر زیرمجموعه‌ها، مراکز تحقیقاتی یکی از مهم‌ترین بسترهایی هستند که موجب تسریع در تحقق رسالت جدید دانشگاه خواهند بود.
وی با تأکید بر اینکه همه ارکان دانشگاه باید خود را با نگاه و مأموریت جدید وفق دهند، توضیح داد: بی‌شک رشد و تعالی دانشگاه در گرو توجه و اهتمام به این عرصه‌های جدید است؛ اگر به دنبال استفاده از ظرفیت دانشگاه برای تحقق برنامه‌های تحولی و توسعه‌ای و نیز تربیت نسلی کاربلد و کارآزموده هستیم باید ظرفیت اعضای هیئت علمی شکوفا شود.
رئیس دانشگاه آزاد اسلامی استان بوشهر اضافه کرد: اعضای هیئت علمی عنصر اساسی و در خط مقدم دانشگاه است. اگر آنان فعال شوند به تبع آن دانشجویان، دانشگاه و جامعه پویا و فعال خواهند شد و برای این شکوفایی هیچ بستری بهتر از مراکز تحقیقاتی نیست.
دکترعبدالهی گفت: در مأموریت جدید دانشگاه، نسل نخست و دوم دانشگاه‌ها اثرگذار نیست. در استان بوشهر با درک صحیح از این رسالت جدید هوشمندانه عمل شده و اقدامات مطلوبی صورت پذیرفته است. اجرای هدفمند بخشنامه هیئت علمی الف و ب، تأسیس پنج مرکز تحقیقاتی جدید، راه‌اندازی سرای نوآوری و فناوری، مدارس عالی مهارتی در کنار قریب به ۳۰ تفاهم‌نامه کاربردی با نهادهای اثرگذار فرهنگی، اقتصادی و صنعتی نشان از رویکرد جدی دارد.

گفتمان‌سازی از طریق مراکز تحقیقاتی

وی با تأکید بر اینکه باید از همه توان خود در قالب تیم‌های تخصصی، علمی و تحقیقاتی برای رفع معضلات و چالش‌ها بهره گرفت، بیان کرد: سوق‌دادن دانشگاه به این سمت‌وسو وظیفه برای تک‌تک ارکان دانشگاه است. باید مسیر علم در جامعه مشخص و دانشگاه متناسب با نیاز جامعه فعال شود. توسعه رشته‌های مهارتی و کارآفرینی بر اساس نیازها و نه تقاضای مخاطب فردی در این امر راهگشاست.
رئیس دانشگاه آزاد اسلامی استان بوشهر گفتمان‌سازی از طریق مراکز تحقیقاتی را یکی از اهداف مأموریت جدید دانشگاه معرفی و مطرح کرد: دانشگاه محل اجتماع اصحاب اندیشه است. رهبر معظم انقلاب دانشگاه را قوه عاقله جامعه دانستند. این کلام رهبری بسیار قابل توجه، مسئولیت‌زا و الهام‌بخش بوده که نشان از اهمیت و وجه تمایز دانشگاه با سایر نهادها آن هم به‌واسطه زیرساخت‌ها علمی و تحقیقاتی است.
دکترعبدالهی با تأکید بر تدوین برنامه‌های جامع و متناسب با توان درونی و نیاز برونی ادامه داد: مشکلات و بحران‌های کنونی ناشی از نداشتن پشتوانه نظری و عملی برنامه‌ها و واقعی بودن آنها است. فعالیت مراکز تحقیقاتی در رویکرد جدید باید پایانی بر برنامه‌ها، پروژه‌ها و رویه‌هایی تکراری، سنتی، غیرقابل استناد و ناکارآمد باشد.
وی یادآور شد: دنیای امروز فارغ از توجه به نژاد، عقیده، ملیت، مذهب، اعتقادات فردی و مجادلات فرعی، محل کشمکش‌های علمی است. همان‌گونه که پیامبر عظیم‌الشأن اسلام راه نجات در زندگی و امور را راه علمی دانستند، دانشگاه‌ها و به‌ویژه مراکز تحقیقاتی باید مرجعیت امور در جامعه و محور شکوفایی اقتصاد، جامعه، فرهنگ و اخلاقیات قرار گیرند.


دانشگاه آزاد اسلامی واحد گناوه در سال۱۳۸۲ در یک فضا در درون شهر راه اندازی و تاسیس گردید و در حال حاضر در یک محیط مستقل به وسعت ۳۰ هکتار و در نوار ساحلی خلیج فارس در شهر واقع شده است. بازار تجاري بندر گناوه امروزه به عنوان يكي از بزرگترين، مهمترين و شناخته ترين بازارهاي جنوب كشور به شمار مي رود. که هر ساله میزبان هزاران نفر از مردم سرتاسر ایران است. که برای خرید به این شهر می‌آیند. (که به عنوان بزرگترین قطب تجاری جنوب کشور شناخته شده است.) گناوه کنونی در ساحل خلیج فارس و میان بوشهر بندر دیلم به فاصله هیجده کیلومتری شرق خور امام حسن واقع است. در حال حاضر در این واحد دانشگاهی حدود 1000 دانشجو در سه مقطع کاردانی، کارشناسی و کارشناسی ارشد مشغول به تحصیل هستند. این واحد دانشگاهی با دارا بودن تجهیزات آزمایشگاهی و سالن اجتماعات مجهز ، محیطی مناسب را برای تحصیل دانشجویان فراهم نموده است.