كارشناسي ناپيوسته مهندسي اجرايي عمران

اطلاعات رشته تحصیلی كارشناسي ناپيوسته مهندسي اجرايي عمران

ماهیت رشته مهندسی عمران

رشته مهندسی عمران یکی از قدیمی ترین رشته های مهندسی است که اکثریت مردم به نام راه و ساختمان این رشته را می شناسند. یک مهندس عمران می تواند هم کارهای مربوط به سازه های ساختمانی و هم غیر ساختمانی را انجام دهد. علاوه بر ساخت پل ها، سدها، ساختمان سازی، یک مهندس عمران باید به فکر نو سازی و آباد سازی هم باشد. بنابراین هر چیزی که به آبادی مربوط شود مانند جاده، ساختمان های مقاوم در برابر زلزله، دکل های مخابراتی، سیل و آتش، نیروگاه های برق، مصالح سبک و ارزان و با کیفیت و …. در حیطه کاری مهندسی عمران است. شاید همین همه جانبه بودن این رشته است که طرفدار زیادی دارد.

علاوه بر طراحی و ساخت یک سازه، مهندسان عمران فعالیت هایی مانند خاکبرداری، حرکت زمین و درجه بندی برای پروژه های بزرگ ساختمانی را نیز انجام می دهد. مهندسین عمران در گاهی اوقات ممکن است گزارش هایی در خصوص مشخصات آزمایش مخرب یا غیر مخرب عملکرد، قابلیت اطمینان و دوام طولانی مدت مواد و سازه ها را بنویسد و ارائه دهد.

Everything-about-civil-engineering

همه چیز درباره مهندسی عمران

توانایی ها موردنیاز برای رشته مهندسی عمران

همانطور که گفتیم این رشته سر و کار زیادی با ساخت و ساز دارد. این ساخت و ساز می تواند پل باشد که روزانه چند هزار ماشین روی آن تردد می کنند یا ساختمان باشد که افرادی در آن سکونت داشته باشند. به همین دلیل کسانی که وارد این رشته می شوند باید بیشتر از دیگر شاخه های مهندسی به درک عمیق ریاضیات، فیزیک، هیدرولوژی و زمین شناسی رسیده باشند تا در صورت سپردن پروژه به این مهندسین نگرانی از بابت آسیب پذیر بودن آن سازه نباشد.

مهندسین عمران باید از خواص طیف گسترده ای از مصالح ساختمانی مانند بتن و فولاد سازه و انواع و قابلیت های ماشین آلات ساختمانی آگاهی داشته باشند. با استفاده از این دانش، مهندسان می توانند سازه هایی را طراحی کنند که مطابق با الزامات مربوط به هزینه، ایمنی، قابلیت اطمینان، دوام و بهره وری انرژی باشد. مهندسین عمران همچنین به دانش کار مهندسی سازه و مکانیک هم احتیاج دارند.

نرم افزارهای تخصصی و کاربردی رشته مهندسی عمران

 • ETABS : نرم افزار تحلیل و طراحی انواع سازه های ساختمانی
 • Auto Cad : نرم افزار طراحی های دو بعدی و سه بعدی و علوم مهندسی مرتبط با نقشه کشی
 • CSiBridge : نرم افزار طراحی پل ها
 • Matlab : نرم‌افزاری برای نوشتن برنامه و محاسبات ریاضی در مهندسی
 • Staad Pro : نرم افزار آنالیز و طراحی سازه های فلزی، بتنی، چوبی، آلومینیومی و سازه های ترکیبی
 • Plaxis Professional : نرم افزار مهندسی خاک و پی
 • SAFE : نرم افزار تحلیل و آنالیز اجزای پی و فونداسیون
 • Revit : نرم افزار مدل سازی و طراحی نقشه های ساختمانی
 • SAP : نرم افزار طراحی و آنالیز سازه
 • Ansys : نرم‌افزاری برای تحلیل مهندسی قطعات در تحلیل‌های دینامیکی
 • Catia: نرم‌افزار طراحی قطعات
 • Solidworks : نرم‌افزار طراحی قطعات
 • Tekla Structures : نرم افزار طراحی و مدل سازی بسیار پیشرفته و مدرن سازه های فلزی و بتونی عظیم
 • SDR Map : نرم افزار نقشه برداری و تهیه نقشه های توپوگرافی

علاوه بر توانایی های تخصصی و مهارت های نرم افزار های تخصصی رشته عمران، یک مهندس عمران باید روحیه مسئولیت پذیری به کار داشته باشد زیرا این حرفه با جان مردم در ارتباط است. مهندسین عمران باید بدانند که این حرفه تمام وقت است و در خارج از تایم کاری هم نیاز هست به طور مدام در دسترس باشند و در مواقع ضروری خودشان را به محل پروژه برسانند.

دكتر سيد علي تربن
مديرگروه و هيات علمي
07733148399
عبدالرضا يوسفي
كارشناس آموزش
07733148399

رکوردی یافت نشد !

رکوردی یافت نشد !

رکوردی یافت نشد !
دانشگاه آزاد اسلامی واحد گناوه در سال۱۳۸۲ در یک فضا در درون شهر راه اندازی و تاسیس گردید و در حال حاضر در یک محیط مستقل به وسعت ۳۰ هکتار و در نوار ساحلی خلیج فارس در شهر واقع شده است. بازار تجاري بندر گناوه امروزه به عنوان يكي از بزرگترين، مهمترين و شناخته ترين بازارهاي جنوب كشور به شمار مي رود. که هر ساله میزبان هزاران نفر از مردم سرتاسر ایران است. که برای خرید به این شهر می‌آیند. (که به عنوان بزرگترین قطب تجاری جنوب کشور شناخته شده است.) گناوه کنونی در ساحل خلیج فارس و میان بوشهر بندر دیلم به فاصله هیجده کیلومتری شرق خور امام حسن واقع است. در حال حاضر در این واحد دانشگاهی حدود 1000 دانشجو در سه مقطع کاردانی، کارشناسی و کارشناسی ارشد مشغول به تحصیل هستند. این واحد دانشگاهی با دارا بودن تجهیزات آزمایشگاهی و سالن اجتماعات مجهز ، محیطی مناسب را برای تحصیل دانشجویان فراهم نموده است.